Lenovo Legion Slim 7 16ARHA7 2022 Ryzen 7 6800HS - RX 6600S - 16GB RAM - 1TB SSD - 16-inch QHD 165Hz display in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| PERFORMANCE | |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 6800H (8C / 16T, 3.2 / 4.7GHz, 4MB L2 / 16MB L3) |
| Graphics | AMD Radeon™ RX 6600S 4GB GDDR6 |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Memory | 8GB Soldered DDR5-4800 + 8GB SO-DIMM DDR5-4800 |
| Memory Slots | One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 16GB (8GB soldered + 8GB SO-DIMM) DDR5-4800 offering |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Support | One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD |
| Storage Slot | One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3306 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio |
| Camera | FHD 1080p with E-shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 99.99Wh |
| Power Adapter | 170W Slim Tip (3-pin) |
| DESIGN | |
| Display | 16" WQXGA (2560x1600) IPS 500nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, DisplayHDR 400, Dolby Vision, FreeSyncAluminum, Low Blue Light, High Gaming Performance |
| Touchscreen | None |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Keyboard | RGB Backlit, English |
| Case Color | Onyx Grey |
| Surface Treatment | Iron Sandblasting (Anodized) |
| Case Material | Aluminum (Top), Aluminium (Bottom) |
| Dimensions (WxDxH) | 357.7 x 260 x 16.9 mm (14.08 x 10.24 x 0.67 inches) |
| Weight | Less than 2.23 kg (4.9 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows® 11 Home, Traditional Chinese / Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | Office Trial |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6E, 11ax 2x2 + BT5.1 |
| Standard Ports |
|
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Integrated in Power Button |
| Other Security | E-shutter |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year, |
| ACCESSORIES | |
| Bundled Accessories | None |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|
| Other Certifications |
|
| Lenovo Legion Slim 7 2022 Price in Nepal | Rs. 195,000 |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)